Projekt "Czas na aktywność w gminie Medyka" jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Okres realizacji projektu 01.04.2009 r. do 31.12.2009 r.Szkolenia realizowane w ramach projektu:

1. Pierwsza część szkolenia obejmująca "Trening kompetencji i umiejętności społecznych" odbędzie się w terminie: 27.07 - 31.07.2009 r. w Urzędzie Gminy Medyka, pokój numer 35 (sala narad). Czas trwania szkolenia wynosi 40 godzin dydaktycznych.
2. Druga część szkolenia obejmująca "Trening kompetencji podstawowych" odbędzie się w terminie 14.09 - 18.09.2009 r. w Urzędzie Gminy Medyka, pokój numer 35 (sala narad). Czas trwania szkolenia wynosi 24 godziny dydaktyczne.
3. Trzecia część szkolenia obejmująca "Trening pracy" odbędzie się w terminie: 16.11 - 19.11.2009 r. w Urzędzie Gminy Medyka w małej sali narad - II piętro. Czas trwania szkolenia wynosi 24 godziny dydaktyczne.
4. Indywidualna terapia psychologiczna w terminie: 02.12 - 09.12.2009 r. w pokoju Urzędu Stanu Cywilnego - II piętro.

Realizator szkolenia:

Firma B-Consulting reprezentowana przez Bartłomieja Gębarowskiego,
NIP: 813-166-77-20, REGON: 180275639
adres: ul. Malczewskiego 11 lok.49, Rzeszów.

Uczestnicy projektu:

Grupami docelowymi projektu systemowego są mieszkańcy Gminy Medyka, korzystający z pomocy społecznej nie pozostający w zatrudnieniu i będący w wieku aktywności zawodowej. Grupa liczy 14 osób.

Cel główny projektu:

Celem projektu jest podniesienie aktywności społecznej osób długotrwale bezrobotnych, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej GOPS w Medyce poprzez udzielenie wsparcia w pokonaniu barier psycho-społecznych i środowiskowych.

Cele szczegółowe:

1. Zapoczątkowanie procesu zmiany stylu życia podopiecznych i ich funkcjonowania w społeczności lokalnej poprzez realizację. Cel ten będzie realizowany poprzez trening kompetencji i umiejętności społecznych, którym objęci zostaną wszyscy uczestnicy projektu.
2. Nabycie lub podniesienie u podopiecznych objętych projektem kluczowych kompetencji społecznych dnia codziennego. Cel ten będzie realizowany w ramach KS poprzez instrument aktywizacji społecznej - organizacja i finansowanie poradnictwa i wsparcia grupowego w zakresie podniesienia kompetencji życiowych i umiejętności społeczno - zawodowych umożliwiających docelowo powrót do życia społecznego.
3. Zwiększenie szans podopiecznych do prawidłowego funkcjonowania na rynku pracy poprzez nabycie kompetencji w zakresie aktywnego poszukiwania pracy. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację instrumentu aktywizacji zawodowej - treningu pracy.

Regulamin uczestnictwa w projekcie "Czas na aktywność w gminie Medyka"

realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Medyce.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

§ 1

Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

- Beneficjencie - należy przez to rozumieć Ośrodek Pomocy Społecznej w Medyce,
- Beneficjencie Ostatecznym - należy przez to rozumieć uczestnika projektu.

§ 2

  1. Przedmiotem niniejszego regulaminu są warunki uczestnictwa w projekcie " Czas na aktywność w gminie Medyka" w terminie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2009 roku.

  2. Projekt jest realizowany na podstawie umowy zawartej pomiędzy Gminą Medyka/Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Medyce a Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie.

  3. Celem głównym projektu jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu beneficjentów poprzez stworzenie sprawnego systemu umożliwiającego osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych.

  4. Udział Beneficjentów Ostatecznych w projekcie jest bezpłatny.

  5. Biuro projektu znajduje się w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej 37- 732 Medyka 288

  6. Zakres wsparcia merytorycznego dla Beneficjenta Ostatecznego w ramach projektu obejmuje:
    a) zawarcie i realizację postanowień kontraktu socjalnego spisanego pomiędzy pracownikiem socjalnym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Medyce a Beneficjentem Ostatecznym projektu, w tym:

     - finansowanie kosztów realizacji instrumentów aktywizacji zawodowej
     - finansowanie kosztów realizacji instrumentów aktywizacji zdrowotnej
     - finansowanie kosztów realizacji instrumentów aktywizacji społecznej.

  7. Beneficjenci Ostateczni mogą ponadto skorzystać, w ramach spisanego kontraktu socjalnego, także ze wsparcia dodatkowego, które stanowi:
    - przyznanie zasiłków celowych.
§ 3


Beneficjentem Ostatecznym może być osoba, która w dniu podpisania Deklaracji uczestnictwa w projekcie zgłasza dobrowolnie chęć udziału w nim oraz spełnia przynajmniej jedno z następujących kryteriów:
 -korzysta z pomocy społecznej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Medyce
 -jest osobą bezrobotną
 -jest w wieku aktywności zawodowej

§ 4

Zasady rekrutacji:

  1. Rekrutacja prowadzona jest w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2009 r. przez biorącego udział w realizacji projektu Pracownika socjalnego zatrudnionych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Medyce.

  2. Zgłoszenia chęci udziału w projekcie powinno być przekazane Pracownikowi socjalnemu Ośrodka Pomocy Społecznej właściwemu ze względu na rejon zamieszkiwania zainteresowanego lub złożone w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Medyce.

  3. O zakwalifikowaniu uczestnika do udziału w projekcie decyduje spełnienie kryteriów określonych w § 3.

  4. Docelowa grupa Beneficjentów Ostatecznych stanowi 14 osób. W przypadku zakwalifikowania zakładanej grupy, Beneficjent utworzy listę rezerwową. W przypadku rezygnacji lub wykreślenia Beneficjenta Ostatecznego z projektu osoby znajdujące się kolejno na liście rezerwowej otrzymają propozycję przystąpienia do udziału w projekcie.

  5. Beneficjent Ostateczny jest zobowiązany w celu udokumentowania spełnienia kryteriów określonych w paragrafie 3 do złożenia następujących dokumentów:
    a) ankiety rekrutacyjnej,
    b) kserokopii dowodu osobistego potwierdzającej dane personalne i adres zamieszkania,
    c) deklaracji uczestnictwa w projekcie,
    d) zgody na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych

§ 5

Beneficjent Ostateczny kończy udział w Projekcie z chwilą zakończenia realizacji kontraktu socjalnego.

Beneficjent Ostateczny może zostać skreślony z listy uczestników Projektu w przypadku nie wypełniania postanowień zawartych w kontrakcie socjalnym lub naruszenia postanowień niniejszego regulaminu. Decyzję o skreśleniu z listy uczestników Projektu podejmuje w takim przypadku Kierownik projektu na wniosek pracownika socjalnego prowadzącego kontrakt socjalny Beneficjenta Ostatecznego

§ 6

  1. Za dzień rozpoczęcia udziału Beneficjenta Ostatecznego w projekcie przyjmuje się datę akceptacji przez kierownika projektu kontraktu socjalnego spisanego przez Pracownika Socjalnego i Beneficjenta Ostatecznego.

  2. Beneficjent Ostateczny zobowiązuje się do:
    a) dotrzymywanie postanowień i terminów zawartych w podpisanym w ramach projektu kontrakcie socjalnym,
    b) podpisywania w trakcie udziału w zajęciach wskazanych w kontrakcie socjalnym kart usługi i list obecności,
    c) wypełniania w trakcie udziału w zajęciach wskazanych w kontrakcie socjalnym ankiet ewaluacyjnych i testów sprawdzających,
    d)  przystąpienia do egzaminów wewnętrznych w ramach zajęć (jeżeli dotyczy),
    e) bieżącego informowania Beneficjenta o wszystkich zdarzeniach mogących zakłócić dalszy udział Beneficjenta Ostatecznego w projekcie,
    f) poinformowania Beneficjenta w okresie 6 miesięcy od daty zakończenia udziału w projekcie o ewentualnej zmianie statusu zawodowego.